Viitteen ehdokkaat eduskuntavaaleissa 2015

1 Helsingin vaalipiiri (8)

Outi Alanko-Kahiluoto, Helsinki, kansanedustaja, kirjallisuudentutkija, FT
Mari Holopainen, Helsinki, yritystutkija, tuotantotalouden tohtorikoulutettava, kaupunginvaltuutettu
Kati Juva, Helsinki, dosentti, erikoislääkäri
Otso Kivekäs, Helsinki, ohjelmistoarkkitehti, kaupunginvaltuutettu, Viitteen puheenjohtaja
Maria Ohisalo, Helsinki, köyhyystutkija, VTM, tohtorikoulutettava
Leena Riittinen, Helsinki, sairaalakemisti, FT
Leo Stranius, Helsinki, toiminnanjohtaja, kaupunginvaltuutettu.
Lilja Tamminen, Helsinki, tuotekehittäjä, yrittäjä

2 Uudenmaan vaalipiiri (8)

Teemu Hokkanen, Espoo, vanhempi rikoskonstaapeli, tietotekniikan insinööri
Saara Hyrkkö, Espoo, TkK, kaupunginvaltuutettu, Vihreiden koulutuspoliittisen työryhmän puheenjohtaja
Johanna Karimäki, Espoo, kansanedustaja, DI
Jyrki J.J. Kasvi, Espoo, tutkimus- ja kehitysjohtaja, TkT
Sirpa (Siru) Kauppinen, Vantaa, ympäristötekniikan M.Sc, kaupunginvaltuutettu
Aku Kopakkala, Espoo, psykologi, mielenterveysaktivisti
Jarno Lappalainen, Espoo, viestintäasiantuntija, yrittäjä, tekn. yo.
Susanna Rahkonen, Espoo, juristi, kaupunginvaltuutettu, vihreiden asumispoliittisen työryhmän puheenjohtaja.

3 Varsinais-Suomen vaalipiiri (5)

Saara Ilvessalo, Turku, oikeusnotaari, Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden puheenjohtaja
Tuomo Liljenbäck, Turku, Turun vihreiden varapj, Viitteen hallituksen jäsen, biokemian opiskelija
Ville Niinistö, Turku, kansanedustaja, Vihreän liiton puheenjohtaja
Niko Porjo, Kaarina, fyysikko, FM
Mari Saario, Kaarina, kestävän liiketoiminnan konsultti, Viitteen perustajajäsen

4 Satakunnan vaalipiiri (2)

Minna Haavisto, Pori, TkT, toiminnanjohtaja
Maarit Pallari, Pori, MMM-FT, tutkija-opettaja, Porin Seudun Vihreiden pj

7 Pirkanmaan vaalipiiri (3)

Satu Hassi, Tampere, Tekniikan lisensiaatti, kirjailija
Olli-Poika Parviainen, Tampere, Tampereen apulaispormestari, valtuustoryhmän pj
Jaakko Stenhäll, Tampere, DI, Suunnittelupäällikkö

8 Kaakkois-Suomen vaalipiiri (4)

Hanna Holopainen, Lappeenranta, tuotantotalouden DI
Kimmo Klemola, Lappeenranta, TkT
Anniina Kontiokorpi, Parikkala, DI, projektipäällikkö
Veli Liikanen, Mikkeli, biologi, nuorisotutkija

9 Savo-Karjalan vaalipiiri(2)

Harri Auvinen, Kuopio, TkT, Teknologiapäällikkö
Harri Hölttä, Joensuu, FM, Historiantutkija

12 Oulun vaalipiiri (2)

Mika Flöjt, Kuusamo, YTM, väitöskirjatutkija
Silja Keränen, Kajaani, DI, ympäristönsuojelutekniikka

13 Lapin vaalipiiri (1)

Marianne Juntunen, Pelkosenniemi, DI, FL, tutkija